Poznajcie kolejny zakazany owoc w Europie. Oto nowa Kia K8

Właśnie poznaliśmy dokładną specyfikację nowego sedana od Kii.

Europa nie jest zbyt przyjaznym rynkiem dla potężnych samochodów wyposażonych w wielolitrażowe silniki. Dodatkowo trwająca moda na SUV-y i crossovery sprawia, że wiele „zagranicznych” sedanów omija szerokim łukiem stary kontynent. W zeszłym miesiącu Lexus zaprezentował nowego IS 500 F Sport Performance, który, podobnie jak cała rodzina IS, nie będzie dostępny w Europie. Teraz poznaliśmy specyfikację kolejnego potężnego sedana, który pozostanie jedynie marzeniem Europejczyków. Oto, co nam zaoferuje nowa Kia K8.

Nowa Kia K8 zastąpi nieco już przestarzałą K7, która występuje na niektórych rynkach pod nazwą Cadenza. Nowy sedan będzie nieco dłuższy od swojego poprzednika i będzie mierzył 5015 mm długości, a pod jego maską spoczną potężne jednostki napędowe. Na samym szczycie oferty znajdzie się 3,5-litrowe V6 o mocy 300 KM i 359 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co stanowi niewielki wzrost względem K7, której topowy wariant został wyposażony w 3,3-litrowe V6 oferujące zaledwie 6 KM i 16 Nm momentu obrotowego mniej od swojego następcy. Jednak ważniejsza nie jest tutaj sama moc, lecz wprowadzenie do najmocniejszego wariantu napędu na wszystkie koła.

O poziom niżej znalazł się ten sam silnik, który będzie również dostępny z wtryskiem ciekłego propanu, co przełoży się na nieco słabsze parametry, a sama jednostka napędowa zapewni nam 241 KM mocy i 314 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W gamie dostępnych silników będziemy również mogli znaleźć 2,5-litrowy, czterocylindrowy silnik o mocy 197 KM i 248 Nm momentu obrotowego. W przeciągu najbliższych miesięcy do oferty trafi także wariant podstawowy wyposażony w 1,6-litrowy motor, jednak jego szczegóły techniczne pozostają jeszcze tajemnicą. Wszystkie wcześniejsze jednostki napędowe zostaną połączone z 8-przekładniową, automatyczną skrzynią biegów, jednak najsłabszy wariant może otrzymać inną przekładnię.

Kia twierdzi także, że następca K7 wykorzystuje przednie zawieszenie z kolumną MacPhersona i tylne zawieszenie wielowahaczowe, jednocześnie zmniejszając poziom hałasu, wibracji i szorstkości, dzięki mocniejszym materiałom wygłuszającym. W tym przypadku marka powołuje się na potrójne uszczelnienie drzwi, które „radykalnie redukuje niepożądane hałasy”.

Na pokładzie K8 znalazło się również kilka ciekawych systemów wśród których możemy znaleźć funkcję „inteligentnego wsparcia” siedzenia kierowcy, która zostaje aktywowana po przejściu na tryb Sport lub przekroczeniu prędkości 130 km/h. System obniża wysokość bioder siedziska, a także wzmacnia boczne podparcie fotela. Oprócz tego do wnętrza maszyny trafią wentylowane siedzenia, 12-calowy wyświetlacz head-up, system dźwiękowy Kia Meridian z 14 głośnikami, dwa 12-calowe ekrany, oparty na nawigacji adaptacyjny tempomat, czy system kamer dookólnych.

Kia K8 trafi do sprzedaży już w przyszłym miesiącu w Korei Południowej, a następnie na kilka innych światowych rynków. Niestety nie będzie ona dostępna zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

2021 Kia K8

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz